Alzheimerová choroba

Alzheimerová choroba

Alzheimerová choroba je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, ktoré ako prvý popísal Alois Alzheimer. Počas jej priebehu dochádza k postupnej demencii a i preto sa často označuje ako „senilná demencia“. Je spojená najmä s vekom pacienta a najčastejšie postihuje ľudí vo vyššom veku. Ľudia s touto chorobou majú najčastejšie problémy so stratou pamäti a tiež trpia dezorientáciou.

Zatiaľ nie je jasné, čo alzheimerovú chorobu spôsobuje, ale z neuropatologických nálezov sa vie, ako choroba prebieha. Postupne dochádza k rozpadu nervových vlákien a nervových buniek a tiež sa mení aj látková činnosť mozgu. Každopádne nie je možné túto chorobu vyliečiť, dajú sa však aspoň zmierniť jej prejavy. Počiatočné štádium je spojené so stratou krátkodobej pamäti, zabúdaním, zhoršenou orientáciou, s problémami pri bežných domácich činnostiach a podobne. Vo vyššom štádiu dochádza k strate pamäti, neschopnosti ovládať niektoré telesné funkcie či orgány (močový mechúr), k poruche reči a plynulého vyjadrovania. Zmeny nastávajú často aj v povahe pacienta, zmena chovania, strata záujmu o koníčky, zmena nálady, ktorá sa väčšinou mení na nepriateľskú.

Alzheimerovou chorobou trpí v súčasnosti 10% ľudí vo veku nad 80 rokov. No netrpia ňou len tí najstarší. V niektorých prípadoch, zväčša pri dedičnom výskyte, môže postihnúť aj mladšie osoby. Taktiež sa môže objaviť po poranení hlavy, cievnych problémoch alebo následkom vírusu.

Pri alzheimerovej chorobe dochádza k ukladaniu patologických proteínov. Tie následne spôsobujú poškodenie a zánik nervových buniek a ich spojov. Tiež sa zníži objem chemických látok, ktoré vznikajú v mozgu a ovplyvňujú pamäť a tým dochádza k strate pamäti.

Hoci súčasná medicína nedokázala na túto chorobu nájsť účinný liek dokázala aspoň sčasti spomaliť jej postup. Objavili sa však už aj prvé povzbudivé správy o experimentálnych liekoch, ktoré u menších skupín pacientov zaznamenali výrazný pokrok.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Autizmus Autizmus je chronická porucha, pri ktorej je úplná […]
  • Zápal močových ciest Zápal močových ciest je infekčné ochorenie, ktoré […]
  • Cukrovka Cukrovka alebo tiež diabetes mellitus je v […]
  • Besnota Besnota je akútne vírusové ochorenie teplokrvných […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je choroba vyskytujúca sa na celom […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.