Angina pectoris

Angina pectoris

Angina pecoris je ochorenie charakterizujúce zvieravou alebo pálčivou bolesťou, ktorá sa zväčša začína za hrudnou kosťou, odkiaľ preniká až do ramien, krku, chrbta alebo dolnej čelusti. Je to najčastejší prejav ischemickej choroby srdca a nastáva v prípade, že srdce nie je dostatočne zásobované kyslíkom. Bolesť sa stupňuje a po nejakom čase sama ustúpi, pričom takéto záchvaty môžu trvať až 15 minút.

Medzi ďalšie symptómy anginy pectoris okrem spomínanej silnej bolesti na hrudi, patrí aj zrýchlený dych, pocity slabosti, búšenie srdca, potenie a dokonca aj omdlievanie. Príčinou bolesti je tvorba aterosklerotických plátov v tepnách zásobujúcich srdce krvou. Srdce pre svoju činnosť, teda pumpovanie krvi do celého tela potrebuje kyslík, no pri tejto chorobe koronárne artérie (vencové tepny), ktoré zásobujú srdcový sval, nie sú schopné dodať potrebné množstvo okysličenej krvi, čo môže vyvolať záchvat.

Takéto záchvaty nevznikajú len pri zvýšení námahy napríklad pri cvičení, behu, chôdzi po schodoch ale dokonca i pri malom zvýšení námahy v dôsledku chladu, vetra, stresu či konzumácie ťažkého jedla. Jednou z príčin anginy pectoris však môže byť aj kŕčovité stiahnutie koronárnych tepien.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.