
Angína predstavuje veľmi bežné ochorenie, ktoré v našich zemepisných šírkach postihuje množstvo ľudí. Vyskytuje sa zväčša v detstve a najčastejšie ju vyvolávajú streptokoky alebo iné vírusy a baktérie. Dá sa povedať, že ide o zápal párových lymfatických uzlín, konkrétne krčných mandlí zasadených v mäkkom tkanive medzi ústnou dutinou a krkom.
Spôsob liečby tejto choroby závisí aj od príčiny, ktorá ju vyvolala. Ak bola angína vyvolaná vírusom, tak takýto druh sa nelieči antibiotikami ale liečia sa len samotné príznaky choroby teda horúčka, bolesť hrdla či bolesť svalov. To znamená, že pacient užíva len lieky na zníženie teploty a na utlmenie bolesti, prípadne kloktá a cmúľa pastilky proti bolesti hrdla. Pri správnom dodržiavaní oddychu, pokoja, pitného režimu a posilňovaní imunitného systému, napríklad príjmom vitamínov, príznaky odznejú po niekoľkých dňoch. V druhom prípade, ak je angína spôsobená baktériami sa k spomínanej liečbe pripája aj užívanie antibiotík, ktoré predpíše lekár na základe vyšetrenia, ktoré určí presný druh baktérie, ktorý angínu vyvolal. Pri opakovaných zápaloch, prípadne pri chronickom opuchu a zápale mandlí sa odporúča odstránenie krčných mandlí.
Angína nepatrí k závažným ochoreniam a preto majú všetci šancu na skoré a úplne zotavenie. Dôležité je len čo najskôr vyhľadať lekára, ktorý presne určí o aký druh angíny sa jedná a ako bude prebiehať následná liečba. Zároveň sa tak vyvarujeme zbytočným závažným komplikáciám spôsobené neliečením bakteriálneho zápalu mandlí. Po niekoľkých dňoch oddychu a pokoja sa tak človek môže naplno vrátiť do života.