Bolesť kolena – Artróza

Bolesť kolena – Artróza

Týmto pomenovaním nazývame určité ochorenie kĺbov, ktoré má pôvod v kĺbe kolena. Jedným z najviac sa vyskytovaných ochorení kĺbov je artróza. Existuje však mnoho príčin bolestí kolena, keďže koleno je vcelku komplexná časť ľudského organizmu. Ochorenie, ktoré bolo spomenuté vyššie, čiže artróza je ochorením, ktoré môže postihnúť mnoho ľudí.

S narastajúcim vekom stúpa aj možnosť výskytu artrózy. Komplexne povedané, artróza má súvislosť s nepomerom medzi namáhaním kĺbu a jeho stavom.

Všetky kĺby, no hlavne ten kolenný, ktorý je najviac zaťažovaný váhou človeka samotného si vyžaduje istú pevnosť a pružnosť. Tkanivo, ktoré je pružné a zároveň pevné nesie pomenovanie chrupka. Práve kosti, ktoré sa spájajú v kĺbe sú spojené prostredníctvom chrupky. Ak sa zníži hrúbka tejto chrupky v kĺbe dostaví sa artróza. V najhoršom prípade môže chrupka až úplne zmiznúť, čím sa kosti predtým spojené chrupkou dostávajú do priameho styku. Môže to byť veľmi bolestivé. Je to degeneratívne ochorenie, ktoré nie je vratné. Chrupka sa nedá už viac obnoviť. Preto sa často kĺby nahradzujú umelými náhradami.

Príčiny sú zvyčajne mechanické. Ak kĺby nevhodne zaťažujeme dochádza k ich opotrebovaniu. Častou príčinou zaťaženia, teda aj výskytu artrózy je obezita.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.