Bolesť srdca

Bolesť srdca

Srdce zaraďujeme medzi orgány nevyhnutné pre život človeka. V dôsledku rôznych chorôb srdca zomiera každoročne veľké množstvo ľudí na celom svete. Liečba srdca je totiž často veľmi komplikovaná a náročná. Srdce má aj značný symbolický význam v našej civilizácii. Práve preto dokáže akákoľvek bolesť, ktorá prichádza z oblasti kde sa nachádza srdce človeka veľmi vyľakať.

Nie však každá bolesť, ktorú vnímame ako bolesť pochádzajúca zo srdca, je spôsobená práve ochorením srdca. Veľká časť týchto bolestí nemá takmer žiadny súvis so srdcovým svalom. Napríklad taká pichavá bolesť v oblasti srdca zvyčajne nesignalizuje problémy so srdcom, ale s nejakým orgánom, ktorý sa nachádza poblíž srdca .

Bolesti, ktoré si vyžadujú mimoriadnu pozornosť sú tupé a ťaživé. Tieto bolesti vychádzajú z hrudníka a celkovo pôsobia na človeka zvieravým pocitom. Ak tieto bolesti postupujú smerom k hlave až do oblasti krku a pociťujete pri nich úzkosť, v tomto prípade s vysokou pravdepodobnosťou hovoríme o angine pectoris. Táto diagnóza je súčasťou ischemickej choroby srdca.

U angine pectoris dochádza k zúženiu ciev, ktoré vyživujú srdcový sval. K takémuto zúženiu dochádza hlavne prostredníctvom aterosklerózy. Takáto, aterosklerózou postihnutá cieva je nielen zúžená, ale stráca aj schopnosť rozťahovať sa. Roztiahnutie je pritom veľmi dôležité pri fyzickej námahe.

Počas námahy srdca, ktoré trpí anginou pectoris, sa srdce nedostatočne zásobuje kyslíkom. Spôsobuje to nepríjemnú bolesť srdca.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.