Bolesť v hrudníku

Bolesť v hrudníku

Srdce a pľúca – dva orgány nevyhnutné pre život sa nachádzajú v hrudnom koši. Ochorenia oboch týchto orgánov sa prejavujú rôznymi bolesťami. Ďalšími z príčin bolestí v hrudníku môže byť chrbtica, tráviaca sústava alebo psychický stav človeka.

Hrudník sa najčastejšie spája so srdcom. Medzi najčastejšie príčiny úmrtí nielen na Slovensku sú práve choroby srdcového svalu. Preto sa odporúča venovať sa bolestiam hrudníka hlavne z hľadiska tohto veľmi dôležitého orgánu.

Srdce často postihuje ischemická choroba. Jej dôsledkom je nedostatočné prekrvenie srdcového svalu, pre ktorý je veľmi dôležitá dodávka kyslíka krvou. Jedným z najviac sa vyskytovaných prejavov ischemickej choroby srdca je angina pectoris.

Pri tejto chorobe dochádza k zužovanie ciev, ktoré vyživujú srdce. Zužovanie sa deje najmä na dynamickej úrovni. Za normálnych podmienok sa tieto cievy vedia výrazne rozšíriť v čase, keď človek vykonáva fyzickú aktivít. Angina pectoris túto schopnosť podstatne potláča. Príčinou zužovania ciev je kôrnatenie ciev, tzv. ateroskleróza.

Následkom ischemickej choroby srdcaanginy pectoris môže byť infarkt myokardu. Myokard je odborné pomenovanie pre svalovinu, z ktorej je srdce tvorené. Infarkt je zlyhanie srdca z dôvodu zastavenia prívodu krvi. Svalovina srdca totiž bez prísunu kyslíka začína veľmi rýchlo odumierať.

Infarkt má za následok intenzívne bolesti v hrudníku. Tieto bolesti môžu taktiež spôsobovať aj rôzne choroby, ktoré infarktu predchádzajú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.