Bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka

Bolesť žalúdka nemusí byť iba bolesť spôsobená práve žalúdkom. Bežný človek nevie presne lokalizovať bolesť, ktorá je subjektívne vnímaná ako bolesť z oblasti žalúdka. Bolesť môže napríklad pochádzať zo žlčníka.

Bolesti žalúdka môžu mať organický alebo funkčný pôvod. Medzi choroby s  funkčným pôvodom  bolesti zaraďujeme mechanické poruchy žalúdka. Príkladom je narušenie peristaltických pohybov, ktoré sú prirodzené pri trávení. Pri týchto pohyboch môže človek cítiť bolesti žalúdka.

Medzi choroby s  organickým pôvodom bolesti zaraďujeme samotné ochorenia žalúdka. Tie rozlišujeme zhubné a nezhubné. Najčastejšie sa vyskytujúcim nezhubným ochorením žalúdka je zápal jeho sliznice. Tento zápal je spôsobuje baktéria, ktorú poznáme pod jej vedeckým menom Helicobacter pylori. Činnosť tejto baktérie spôsobuje rozličné zažívacie problémy, ako sú napríklad nevoľnosť alebo zvracanie. Neliečenie zápalu sliznice žalúdka môže viesť k vredom v žalúdku alebo v dvanástniku. Vredové útvary v žalúdku sa po určitom čase môžu zmeniť na rakovinové nádory. Život ohrozujúce sú aj krvácania žalúdku, ktoré vznikajú napríklad pri prasknutí žalúdočného vredu.

Zhubným ochorením žalúdka je jeho karcinóm.  Tento druh rakoviny je pomerne náročné odhaliť, pretože sa neprejavuje takmer žiadnymi zreteľnými problémami po dlhú dobu svojej existencie. Nádor žalúdku tvorí metastázy v neskorom štádiu, takže je celkom liečiteľný.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Bolesť žalúdka

  1. hela

    Už dva mesiace cítim bolesti žalúdka,mám strach ísť k lekárovi.Ráno ma strašne napína na vracanie pri čistení zubov, je to hrozné.V priebehu dna sa necítim dobre,kvôli bolestiam.Všetko musím robiť spomalene,ak sa poponáhlam,je to zlé.Napína ma na zvracanie,mám akési suchoty v ústach, cítim aj zápach z úst.Som strašne unavená,len by som stále spala.Ćo mám robiť,poradí mi niekto.´Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.