Bolesti krčnej chrbtice

Bolesti krčnej chrbtice

Krčná chrbtica je tvorená siedmymi hornými stavcami, posledné 2 stavce atlas a čepiec, sú spojené a umožňujú pohyb lebky do predklonu, záklonu a do strán. Stavce vytvárajú rúrkovitý útvar a v ich tele je otvor, ktorým prechádzajú cievy a nervy

Ako pri všetkých stavcov chrbtice, tak sa aj medzi stavcami krčnej chrbtice nachádzajú platničky, ktorých úlohou je tlmenie, navzájom medzi stavcami. Aby bolo možné hýbať hlavou, musí stavcom pomáhať rada svalov, ktoré by mali byť vyvinuté a neskrátené, aby sa človek dobre cítil.

Avšak ak sa tieto svaly dostatočne nevyvinú, môžu nastať komplikácie, problémy a hlavne bolesti krčnej chrbtice. Bolesti môžu taktiež nastať vďaka degenerácii, alebo po úraze. V takomto stave sa to len veľmi ťažko lieči a aplikuje sa len pomocná liečba.

Najčastejšou príčinou bolesti krčnej chrbtice je ale únava. Únava, ktorá sa dostaví ľuďom, ktorí majú hlavne sedavé zamestnanie, sú často pracovne vyťažení a majú nedostatok pohybu. Bolesti môžu nastať aj vďaka stresu, ktorý na človeka nepôsobí najlepšie., vtedy ide o psychosomatickú poruchu. Táto porucha môže nastať napr. aj v období menštruácie alebo klimantéria.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Bolesti svalov Bolesť svalov sa vyskytuje veľmi často. Sprevádza […]
  • Bolesti chrbtice Chrbtica je zložená z 33-34 stavcov. Stavce sú […]
  • Bolesti chodidiel Chodidlá sú v ľudskom tele časťou, ktorá nie je […]
  • Bolesti obliciek Obličky sú orgánom vylučovacej sústavy človeka. Sú […]
  • Bolesti nôh Bolesti nôh môžu byť spôsobené rozličnými príčinami, […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.