Cukrovka

Cukrovka

Cukrovka alebo tiež diabetes mellitus je v súčasnosti pomerne závažný medicínsky problém. Touto chorobou trpí až 5 percent svetovej populácie. To je pomerne ohromné množstvo pričom postihuje všetky skupiny ľudí, či už ženy alebo mužov, starých či mladých a dokonca aj tých najmenších. I keď poznáme viacero druhov tohto ochorenia, najčastejšie vyskytujúcimi je takzvaný typ dva a non – dependentný diabetes. A keďže tento typ neovplyvňuje genetika ale práve faktory, s ktorými prichádzame do kontaktu počas života, je jeho prevencia možná a aj nevyhnutná.

Hoci cukrovka postihuje všetky skupiny ľudí, určité z nich sú na výskyt cukrovky náchylnejšie než tie ostatné. Prvou takouto skupinou sú ľudia trpiaci obezitou a to aj preto, že mnoho symptómov cukrovky sú spájané s inzulínovou rezistenciou typickou práve pre ľudí s obezitou. Nejde však o poruchu samotného inzulínu ale o poruchu citlivosti buniek naň. Pri obezite sa znižuje počet receptorov pre inzulín a tým je jeho funkcia minimalizovaná. Prevencia tejto skupiny ľudí preto spočíva v znížení hmotnosti. Najdôležitejšie je zvýšiť výdaj energie a naopak obmedziť jej príjem, čo sa dá dosiahnuť zvýšením pohybu a znížením príjmu potravy. Navyše týmto spôsobom dokážeme obmedziť aj výskyt iných ochorení, ktoré túto skupiny môžu ohroziť. Okrem zmeny životosprávy sa dá tomuto ochoreniu predísť aj užívaním niektorých liečiv, ktoré môžu rozvoj tohto ochorenia u rizikových pacientoch potlačiť.

Ak je teda človek obézny, je dôležité vydať sa na cestu zmeny k lepšiemu. Zmenou životosprávy sa tak môžeme vyvarovať mnohým ochoreniam ako artritída či ateroskleróza a samozrejme aj cukrovka. Najdôležitejšie je len mať pevnú vôľu, chuť a odhodlanie niečo pre seba spraviť.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.