Fibrozitický syndróm

Fibrozitický syndróm

Fibrozitický syndróm alebo aj fibromyalgia je typ ochorenia, ktoré postihuje najmä pohybový aparát, teda najmä šľachy a svaly. Toto ochorenie je charakteristické chronickými bolesťami svalov a šliach. Ďalšími príznakmi, ktoré nie sú o nič menej zriedkavé sú poruchy spánku, únava a niekedy dokonca aj depresie. Fibromyalgia najčastejšie postihuje ženy od 35. roku života a vzhľadom k tomu, že nedochádza k žiadnej chorobnej zmene vo svaloch alebo šľachách sa dodnes nepodarilo zistiť príčinu tohto ochorenia.

Fibromyalgia sa teda definuje ako nezápalové, reumatické ochorenie mäkkých tkanív, ktoré je spojené s generalizovanými bolesťami pohybového aparátu. Najčastejšie ide o silné bolesti úponov šliach v oblastí trupu a končatín. Je tiež známe, že u pacientov s fibromyalgiou dochádza v mozgu k zmenám riadiaceho systému pociťovania bolestí. Diagnóza u tohto ochorenia sa určuje telesným vyšetrením a typickým chorobopisom. Pri samotnom telesnom vyšetrení sa nájdu charakteristické, bolestivé fibromyalgické body, ktoré sú na dotyk citlivé. Tieto body sa najčastejšie vyskytujú v oblasti šľachových úponoch čiže v oblasti kĺbov a na trupe. Vzhľadom k tomu, že ide o pomerne neznáme ochorenie sa často stane, že sa diagnóza neurčí správne čo vedie aj k nesprávnej liečbe. Pokiaľ sa však fibrozitický syndróm správne diagnostikuje, pristúpi sa k liečbe, ktorá je komplikovaná a náročná. I preto, že množstvo pacientov nereaguje na bežné liečiva proti bolesti, používané i pri reume, sa toto ochorenie lieči najčastejšie fyzikálnou terapiou v kombinácii s užívaním rôznych antidepresív. Dnes už však boj proti tejto chorobe zaznamenal pokrok aj na poli chirurgie.

Aj napriek tomu, že fibromyalgia nespôsobuje žiadne anatomické zmeny svalov a kĺbov, podobne ako je to pri reume, je toto ochorenie veľmi bolestivé. Hoci nikdy nevedie ani k obmedzeniu funkcie kĺbov alebo iných štruktúr pohybového systému, nemá, čo sa týka zlepšenia symptómov, dobrú prognózu a obyčajne sa bolesti aj po čiastočnom odstránení opäť vracajú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Reuma Reuma alebo tiež reumatoidná artritída je chronický […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je choroba vyskytujúca sa na celom […]
  • Psoriáza Psoriáza je jedno z najčastejších kožných infekčných […]
  • Mononukleóza Mononukleóza je mierne prebiehajúce ochorenie […]
  • Menštruačné bolesti Počas menštruácie dochádza v tele ženy k značným […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.