
Malária je závažné tropické ochorenie, na ktoré podľa odhadov ročne ochorie až 300 miliónov ľudí. Aj keď sa s ňou v Európe často nestretneme, v krajinách tretieho sveta teda najmä v Afrike sa ňou dá pomerne ľahko nakaziť. Prenos malárie spôsobuje uštipnutie parazitmi infikovaného komára rodu Anopheles.
Táto choroba sa prenáša priamym kontaktom, takže prenos vzduchom nie je možný. I keď je uštipnutie komárom najčastejšia forma nákazy, sú známe prípady, keď sa človek nakazil pri kontakte s infikovanou krvou alebo dokonca pri prenose z matky na dieťa počas tehotenstva. Symptómy sprevádzajúce maláriu sa podobajú na príznaky chrípky. Na začiatku pociťuje infikovaný bolesti hlavy a chrbta, trápi ho zimnica striedajúca náhle pocity tepla a tiež aj jasná horúčka. V niektorých prípadoch môže dôjsť dokonca k poškodeniu pečene, srdca, obličiek či pľúc a eventuálne môžu končiť až smrťou. Ak sa človek pohybuje alebo pohyboval v oblasti výskytu tejto choroby a objavia sa uňho spomínané príznaky, mal by bezodkladne vyhľadať odbornú zdravotnú pomoc. Liečenie tejto choroby musí začať čo najskôr a to už pri podozrení, hoci aj bez existujúceho výsledku mikroskopického dôkazu parazitov. Na liečbu je určených niekoľko vysoko účinných liekov a spravidla sa užívajú vo forme tabliet. Je však možné, že aj napriek liečbe, niektoré parazity v pečeni prežijú a nereagujú na liečbu. V dnešnej dobe očkovanie proti tejto chorobe bohužiaľ ešte neexistuje.
Pokiaľ teda človek vie, že sa chystá vycestovať do oblastí s výskytom tejto choroby, mal by myslieť na prevenciu. Je niekoľko spôsobov ako sa brániť proti nákaze maláriou, i keď je dosť možné, že niektoré druhy sú rezistentné aj voči preventívnej liečbe. Dôležité je hlavne pri akomkoľvek podozrení vyhľadať lekársku pomoc.