Mononukleóza

Mononukleóza

Mononukleóza je mierne prebiehajúce ochorenie lymfatického tkaniva. Je pomerne bežné a prevažne sa objavuje u starších detí a mladých dospelých. Hlavnými symptómami mononukleózy sú slabosť a zvýšená únava. Príznaky po určitom čase odznejú aj samé, avšak pri dostatočnom oddychu je možné ich priebeh dokonca aj urýchliť. Pozitívom je, že mononukleóza následne zanecháva imunitu na celý život.

Túto chorobu spôsobuje vírus s názvom Epstein-Barovej vírus a prenáša sa hlavne orálne. Infikované sú najmä sliny, hlieny alebo slzy a aj preto sa tejto chorobe ľudovo hovorí „choroba z bozkávania“, i keď je možné nakaziť sa i použitím rovnakého pohára či príboru. Je preto dôležité v rámci prevencie, chrániť svoje veci a nikomu a od nikoho si nepožičiavať veci osobnej potreby. Ochorenie začína po inkubačnej dobe 5 až 7 týždňov necharakteristickými prejavmi, ktoré sú nasledované hlavnými príznakmi ako horúčka, únava, bolesť hrdla či opuchy lymfatických uzlín. V prípade malých detí, je priebeh choroby natoľko mierny, že často sa mononuklóza ani nezistí. Dospelí ľudia sú väčšinou voči mononukleóze imúnni. V niektorých prípadoch, môže počas tohto ochorenia dochádzať aj k opuchom sleziny a následným bolestiam v ľavom boku. Pri pretrvávajúcich spomínaných príznakoch by mal pacient okamžite vyhľadať lekára, ktorý na základe krvných testov dokáže s istotou odhaliť prítomnosť Epstein-Barovej vírusu.

Liečba tejto choroby nie je nijak náročná a spočíva v dostatočnom oddychu, kloktaní hrdla a užívaní liekov potlačujúcich bolesti a horúčky. Pri vážnejších prípadoch sa pristupuje k liečbe kortikosteroidmi.

I napriek jednoduchému priebehu patrí mononukleóza k nepríjemným chorobám a to najmä z toho dôvodu, že jej príznaky zasahujú a ovplyvňujú každodenný život. Preto je najlepším riešením vyliečiť sa z tejto choroby čím skôr aby sme mohli podávať výkon na aký sme zvyknutí.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Besnota Besnota je akútne vírusové ochorenie teplokrvných […]
  • Angína Angína predstavuje veľmi bežné ochorenie, ktoré v […]
  • Angina pectoris Angina pecoris je ochorenie charakterizujúce […]
  • Bolesť žalúdka Bolesť žalúdka nemusí byť iba bolesť spôsobená práve […]
  • Fibrozitický syndróm Fibrozitický syndróm alebo aj fibromyalgia je typ […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.