Príčina celiakie – Celiakia

Príčina celiakie – Celiakia

Celiakia je ochorenie, ktoré má súvislosť s tenkým črevom a vstrebávaním, ktoré v ňom prebieha. Príznaky celiakie sa objavujú potom, ako dôjde k príjmu potravy, ktorej súčasťou je lepok. Takáto potrava vynúti abnormálnu imunitnú odpoveď a tá následne poškodí tenké črevo.

Príznaky celiakie sú rôzličné. S touto chorobou je možné žiť aj celý život a nemusí sa na ňu prísť. Taktiež však môže spôsobovať veľké problémy, ktoré zasahujú do každodenného života človeka. K najviac vyskytujúcim sa príznakom celiakie patria plynatosť a nafúknuté brucho. Práve tieto symptómy sú následkom nedostatočnej funkcie tenkého čreva. S poruchami čriev pri tejto chorobe súvisia aj netypické stolice. U dospelých sa často vyskytujú hnačky, u detí sú to skôr zápchy. Pri celiakii môže dochádzať aj k stratám hmotnosti a k únavám, ktoré sú dôsledkom nedostatku energie. Tieto príznaky sú spôsobené aj tým, že nedochádza k dostatočnému vstrebávaniu z tenkého čreva. V ojedinelých prípadoch môže celiakiu sprevádzať i vracanie, aj keď tento príznak je tiež typický skôr len pre deti.

Pre nerušenú funkciu organizmu je dôležité správne trávenie. Poruchy spojené s celiakiou sú veľmi nepríjemné a nakoniec môžu viesť aj k iným, vážnejším ochoreniam. Všetky je ale možné odstrániť vylúčením lepku z potravy. Práve kvôli tomu je dôležité rozpoznanie príznakov, ktoré túto chorobu sprevádzajú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.