Príčina leukémie

Príčina leukémie

Leukémia je choroba, ktorú charakterizuje porucha tvorby bielych krviniek. Za normálnych podmienok produkuje kostná dreň biele krvinky, ktoré sú nevyhnutné pre riadnu funkciu imunitného systému. Ak má ale človek leukémiu dochádza k nekontrolovanému množeniu bielych krviniek, ktoré už nemajú funkciu ako obyčajné biele krvinky. Po čase dôjde k ich premnoženiu, čo vedie k príznakom leukémie.

Príčiny leukémie dodnes nie sú celkom jasné. Prebieha množstvo štúdii, ktoré sú zamerané práve na tento problém. Aj keď presný dôvod rozvoja leukémie nepoznáme, vedci sa zhodujú na niekoľkých rizikových faktoroch, ktoré prispievajú k jej vzniku. Jedným z nich je potvrdený zvýšený výskyt leukémie u fajčiarov. Predpokladá sa, že tabakové výrobky sa podieľajú na vzniku leukémie. Ďalším faktorom, ktorý hrá úlohu je radiácia. Nadmerné vystavovanie sa rádioaktívnemu žiareniu je veľmi nebezpečné. Tak isto môže k vypuknutiu tohto ochorenia prispieť aj vystavovanie sa rozličným chemikáliám. Mnoho ľudí však nezapadá ani do jednej z vyššie spomenutých skupín. Aj keď sa dnes nepredpokladá, že by mala byť leukémia dedičná, existuje pár prípadov, kedy sa potvrdil zvýšený výskyt v rámci rodiny.

Liečba leukémie je veľmi komplikovaná, no pri včasnej diagnóze sa dá vyliečiť. Aj keď nie sú príčiny vzniku tejto choroby zatiaľ úplne objasnené, mali by sa ľudia vyhnúť rizikám, ktoré k jej vzniku napomáhajú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.