Príčina obezity

Príčina obezity

Obezita je v dnešnej dobe vážnym problémom, pretože ľudia trpiaci obezitou sú vystavení množstvu iných chorôb, ktoré sú s ňou spojené. Typickým príkladom je zvýšené riziko aterosklerózy, infarktu alebo cievnej príhody. Okrem toho majú ľudia s obezitou viacej problémov s pohybovým aparátom a vylučovacím systémom. Preto je dôležité obezitu liečiť.

Obezita je ochorenie, ktorého príčina nám nie je úplne známa. Vo všeobecnosti je možné tvrdiť, že zvyšovanie hmotnosti je podmienené zvýšeným príjmom energie, ktoré nie je sprevádzané zvýšením jej výdaja. To znamená, že ak dôjde k poruche v rovnováhe medzi príjmom a výdajom energie, začína človek naberať na váhe. Na vzniku obezity sa ale okrem toho podieľa ešte veľa rôznych iných faktorov, ktoré zahŕňajú dedičnosť, rasu, druh práce a prostredie, v ktorom človek žije. Hlavne genetika hrá pomerne veľkú úlohu. Ak je jeden z rodičov obézny, riziko výskytu obezity u dieťaťa je až trojnásobné. Prejedať sa je dnes veľmi jednoduché. Rýchle občerstvenia sú výhodné pre všetkých, ktorí nemajú dostatok času. Takých prípadov je dnes veľké množstvo a preto sa čoraz viac ľudí stravuje nezdravo. Okrem toho dnes čoraz viac ľudí nemá čas cvičiť alebo vykonávať inú fyzickú aktivitu. A pritom stačí len tak málo, ako desať minút chôdze denne. Už takéto cvičenie môže človeku pomôcť.

Predísť nadváhe a prípadnej obezite si vyžaduje niekoľko zmien v živote človeka. Netreba to podceňovať, pretože obezita so sebou prináša mnoho problémov, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu života a v krajnom prípade viesť až k náhlej smrti.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.