Príčina potratu

Príčina potratu

Tehotenstvo je obvykle najkrajším obdobím v živote mnohých žien. Nie všetky tehotenstvá sa však končia pôrodom a v niektorých prípadoch dochádza k spontánnym potratom. Mnohé z nich sa vyskytnú skôr ako si žena vôbec uvedomí, že bola tehotná. Existujú však aj také, ktoré zasiahnu tehotenstvo v už pokročilom štádiu.

Príčiny potratu môžu byť rozličné a závisia od toho, v ktorom štádiu tehotenstva sa vyskytne. Najviac preskúmané sú potraty, ktoré nastávajú v prvých troch mesiacoch tehotenstva. Dochádza k nim z rozličných príčin, pričom tou najčastejšou je genetická porucha plodu. U porúch v počte alebo zložení chromozómov sa vyskytujú spontánne potraty dosť frekventovane. Až u polovice potratov, ku ktorým došlo v prvých troch mesiacoch tehotenstva sa zistila nejaká chromozómová aberácia, ktorá by v konečnom dôsledku bola nezlučiteľná so životom. V takomto prípade je potrebné si uvedomiť, že riziko chromozómovej poruchy narastá s vekom a preto je aj riziko potratu s narastajúcim vekom vyššie. Ďalším dôvodom potratu môže byť autoimunitné ochorenie. V týchto prípadoch imunitný systém napádajú vlastné bunky aj v období keď tehotenstvo neprebieha. V tehotenstve ale môže dôjsť k napadnutiu plodu a následnému potratu. Zvýšené riziko potratu je spájané aj s cukrovkou, avšak správne kontrolovaný diabetes tehotenstvo neovplyvňuje. Problém nastáva pri nesprávnej liečbe cukrovky. Ďalšie príčiny potratov sú hormonálne poruchy, infekcie a anatomické poruchy maternice. Potraty vo vyšších štádiách tehotenstva sa vyskytujú menej. Aj keď k nim taktiež dochádza, ich príčiny nie sú úplne objasnené.

Spontánny potrat je realita, ktorej čelia ženy po celom svete. Mnohokrát býva spojený s psychickou traumou, ktorá odznieva až po terapii u odborníka a po rozsiahlej pomoci okolia.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.