Príčina stresu

Príčina stresu

Stres je dnes súčasťou života takmer všetkých ľudí. U niektorých sa prejavuje menej, u iných viac, ale hrá úlohu v živote každého človeka. Je pomerne individuálne, ako sa s ním dokáže človek vyrovnať a do akej miery sa ním nechá ovplyvniť. Za základ zdravého života sa však považuje schopnosť človeka so stresom bojovať a byť si vedomý toho, čo môže nadmerný a mnohokrát zbytočný stres spôsobiť.

Ľudia, ktorí majú na mysli to, že všetko v ich živote musí byť vždy dokonalé, zažívajú v živote omnoho viac stresu ako tí, ktorí na seba nemajú také vysoké nároky. Nie zbytočne sa hovorí, že perfekcionisti zomierajú mladší. Práve to je spôsobené dlhodobým stresom. Príčiny stresu môžu byť rozličné. Najčastejšie sa vyskytujú k stresové situácie v práci. Profesionálny život je veľmi dôležitý pre veľa ľudí, ktorí chcú vo svojom živote niečo dokázať. Preto to často preháňajú a tempo akým idú za kariérou býva nadmerné. To spolu s konkurenciou a potrebou byť najlepší ľahko vedie k stresu. Okrem práce je stresujúcim faktorom aj život mimo zamestnania. Len málo ľudí si môže povedať, že ich súkromný život je bezproblémový. Problémy v rodine, s partnerom, deťmi alebo priateľmi zapríčiňujú človeku stres, takže aj keď by mal práve domov byť miestom pre oddych od stresu v práci, mnohokrát to tak vôbec nie je.

Stres je bežnou súčasťou života a každý človek by sa mal riadiť heslom, že keď nejde o život nejde o nič a že nadmerným stresom škodí len sám sebe a svojmu zdraviu. Je dôležité naučiť sa relaxovať a uvedomiť si kedy sa oplatí stresovať a naopak, kedy nie.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.