Príčina vynechania menštruácie

Príčina vynechania menštruácie

Menštruácia sprevádza život všetkých žien od puberty až po prechod. Raz za mesiac dochádza počas cca štyroch dní ku krvácaniu ako prejavu odlupovania sliznice maternice. Tá sa totiž každý mesiac pripravuje na príjem oplodneného vajíčka. Ak ale k tomuto stavu nedôjde, horná vrstva maternice sa z tela vylúči a cyklus sa opakuje.

K vynechaniu menštruácie dochádza z niekoľkých príčin. Z medicínskeho hľadiska poznáme dva základné druhy a to primárne a sekundárne. O primárne vynechaní menštruácie ide vtedy, ak k nej absolútne nikdy nedošlo. To môže byť zapríčinené vrodenými anatomickými poruchami reprodukčného systému žien alebo oneskoreným vývojom pohlavných znakov. Sekundárne vynechanie menštruácie je mnohokrát spôsobené hormonálnymi poruchami na úrovní hypotalamu alebo predčasným nástupom menopauzy. Menštruačný cyklus je riadený hormonálne. Poruchy menštruačného cyklu na úrovní hypotalamu sa objavujú najmä u žien, ktoré nadmerne cvičia. Dlho sa považovala za správnu teória, ktorá tvrdila, že rozvrat normálneho cyklu u športujúcich žien je spôsobený látkami, ktoré sa produkujú počas samotného cvičenia. Dnes je uznávaná hypotéza, že za takéto vynechávanie menštruácie je zodpovedný nedostatok energie. Tak isto to platí aj u žien, ktoré držia prísne diéty. Kvôli tomu musia športujúce ženy pre zachovanie normálneho menštruačného cyklu prijímať viac kalórii. Samozrejme vynechanie menštruácie môže byť spôsobené aj niektorými liekmi. Ide hlavne o určité druhy antikoncepcie, ktoré hlavne v prvých štádiách užívania môžu zapríčiniť vynechanie menštruácie.

Pravidelná menštruácia je dôležitá z hľadiska správnej schopnosti reprodukcie. Preto ženy, ktoré sa frekventovane stretávajú s vynechanou menštruáciou mávajú väčšie problémy otehotnieť a normálne donosiť dieťa. To je dôvod prečo by si ženy mali dať na svoj menštruačný cyklus pozor.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.