Psoriáza

Psoriáza

Psoriáza je jedno z najčastejších kožných infekčných ochorení obvykle postihujúce kožu, no v niektorých prípadoch aj nechty a kĺby. Jedná sa o ochorenie imunitného systému zapríčiňujúce vznik červených šupinatých ložísk najčastejšie na koži kolien a lakťov, ktoré sa olupujú a takisto aj objavovanie sa mŕtvych buniek bledej farby na koži. Tieto útvary na koži môžu praskať a krvácať a sú často bolestivé.

Psoriáza sa môže objaviť v podstate na celom povrchu tela. Najčastejšie to však je v oblasti kolien, lakťov, trupu či dokonca aj vo vlasovej časti hlavy. Kožné ekzémy spojené so psoriázou však nie sú to najhoršie. Oveľa nebezpečnejšie môžu byť problémy, ktoré so sebou prináša oslabenie imunity a v priebehu života tak môže dochádzať k častým opakujúcim sa chorobám.

Ide o chronický typ choroby a nedá sa úplne vyliečiť. Postihuje približne 2-3% populácie, pričom jej spúšťačom môžu byť rôzne faktory. Podozrenie na toto ochorenie je často spojené až so zmenou kože, ktoré sa prvý krát objavuje medzi 10. až 25. rokom, prípadne až medzi 30. a 60. rokom života. Vzhľadom k tomu, že psoriáza sa nedá úplne vyliečiť, je možné len zmierniť jej príznaky a prejavy. V súčasnosti sa lieči niekoľkými spôsobmi a to najmä z toho dôvodu, že proces liečby je u každého pacienta individuálny a to čo zaberie u jedného, nemusí fungovať aj u druhého. Forma liečby tiež závisí aj od rôznych faktorov a to napríklad od závažnosti, lokalizácie či veku pacienta, prípadne od ďalších ochorení.

Najčastejšími spôsobmi liečby sú nanášanie prípravkov vo forme krémov, gélov či telového mlieka priamo na postihnuté miesta, liečba pomocou systémových liekov podávaných vo forme tabliet alebo injekcií, fototerapia ultrafialovým svetlom či dokonca alternatívna liečba vo forme soľných kúpeľov či dokonca kúpeľov spolu s rybkami rodu Garra Rufa.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.