Reuma

Reuma

Reuma alebo tiež reumatoidná artritída je chronický zápal kĺbov sprevádzaný bolesťami stuhnutých kĺbov. Medzi počiatočné príznaky patrí únava a spomínané bolestivé stuhnutie kĺbov. Neskôr sa objavujú príznaky podobné chrípke, strata chuti do jedla a bolesti svalov. Vzhľadom k tomu, že nie je jednoduché spozorovať príznaky, je nutné vyhľadať lekára, ktorý s určitosťou určí diagnózu.

Príčiny reumatoidnej artritídy nie sú dodnes definitívne objasnené. Predpokladá sa však, že do značnej miery v tom zohráva úlohu genetika, a že za rozvojom tejto choroby stoja neprirodzené imunitné reakcie. Na začiatku chorobného procesu sa aktivujú bunky imunitného systému, ktoré sa v autoimúnnom procese obrátia proti vlastnému telu. Symptómy reumy postihujú najmä pohybový aparát a kĺby. Okrem kĺbov však často napáda aj šľachy, vnútorné orgány a svaly. Chronické bolesti, stuhnutie a opuchy kĺbov, predovšetkým na prstoch rúk a nôh, či na zápästí sú hlavnými dôvodmi, ktoré zaraďujú reumu medzi veľmi vážne ochorenia. V prípade, že lekár určí a potvrdí práve túto diagnózu, prichádza na rad liečba. V súčasnosti sa aplikuje niekoľko druhov liečby, ktoré priebeh ochorenia spomalia, prípadne úplne zastavia. Najčastejšie sa používajú injekcie kortizónovými preparátmi do kĺbov, liečebná gymnastika a fyzikálna terapia, ergoterapia a rehabilitácia či operatívna liečba (synovektómie a rekonštrukčná chirurgia). Mnohokrát je použitých aj viacero rôznych druhov terapií súčasne. Užívanie nesteroidných protizápalových liekov, ako napríklad ibuprofen nedokážu zabrániť progresu choroby, no dokážu potlačiť príznaky a uľaviť od bolesti.

Vzhľadom k tomu, že je reuma veľmi nepríjemná a ak sa už raz vyskytne nedá sa ľahko vyliečiť, je potrebné sa zamerať aspoň na spomalenie jej priebehu a zmiernenie jej príznakov. Keďže výrazne ovplyvňuje pohyblivosť pacienta značne znižuje úroveň života, ktorý je následne aj kvôli chronickým bolestiam veľmi komplikovaný.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.