Salmonelóza

Salmonelóza

Salmonelóza je infekčné črevné ochorenie spôsobené baktériami druhu Salmonella, pričom zodpovedných, za tento druh „otravy jedlom“ je vyše 2000 rôznych poddruhov baktérií Salmonelly. Vo všeobecnosti je však výskyt salmonelózy vyšší počas leta.

Zdrojom nákazy sú domáce zvieratá (hydina, hovädzí dobytok, ošípané…) a najmä ich produkty (mlieko, vajcia, mäso). Následnou konzumáciou infikovaného jedla dochádza k nakazeniu človeka. I keď najčastejšia príčina salmonelózy je konzumácia už spomínaných produktov ako mäsa, mlieka, vajec, sú známe aj prípady nákazy zo zeleniny, pričom je to zapríčinené prenosom baktérii zo špinavých rúk pri úprave jedla. Na začiatku ochorenia pociťuje nakazený človek nevoľnosť, bolesť hlavy a zimnicu nasledovanú horúčkou. Vzápätí nasleduje zvracanie, hnačky a kŕčovité bolesti brucha. Doba medzi infekciou po samotné objavenie sa príznakov je pomerne krátka a spravidla je v rozmedzí 6-36 hodín, pričom to závisí od množstva požitého toxínu a baktérií. Následne tieto príznaky pretrvávajú zvyčajne štyri až sedem dní. Väčšina prípadov salmonelózy sú len ľahšie formy, ktoré sa prejavia len krátkodobou nevoľnosťou alebo odznejú po pár dňoch. V ťažších formách alebo v prípadoch nakazenie rizikových skupín akými sú napríklad deti či starí ľudia, môže dôjsť k veľkým, život ohrozujúcim stratám tekutín a solí. V takýchto prípadoch môže bez adekvátnej liečby dôjsť dokonca i k smrti. Liečba zahŕňa doplnenie straty tekutín spôsobenej hnačkami a užívanie liekov.

Výskyt tohto ochorenia je možné minimalizovať správnou prevenciou a to napríklad dôkladnou tepelnou úpravou rizikových pokrmov. Dôležité je tiež dodržiavanie hygienických predpisov a pravidelná kontrola hospodárskych zvierat a potravín. Každopádne netreba situáciu podceňovať a v prípade výskytu symptómov okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Základom je hlavne predísť dehydratácii, ktorá môže zapríčiniť až nutnosť hospitalizácie pacienta. Aj tieto stavy je možné prekonať a telo sa po niekoľkých dňoch samo úplne zotaví.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Zápal pľúc Zápal pľúc alebo tiež pneumónia predstavuje […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je choroba vyskytujúca sa na celom […]
  • Zápal stredného ucha Zápal stredného ucha je pomerne časté ochorenie, […]
  • Liečba hnačky Hnačka je jednou z najčastejších porúch zažívacieho […]
  • Malária Malária je závažné tropické ochorenie, na ktoré podľa […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.