Trichomoniáza

Trichomoniáza

Trichomoniáza je choroba vyskytujúca sa na celom svete, ktorá sa prenáša pohlavným stykom. Túto pohlavnú chorobu spôsobuje parazit s názvom trichomonas vaginalis, ktorého hlavná oblasť výskytu je pošva, prípadne močová trubica. I z toho dôvodu a aj kvôli tomu, že sa môže objaviť aj u mužov je tento parazit niekedy označovaný aj ako trichomonas urogenitalis.

Tento parazit alebo presnejšie prvok spôsobuje infekčné ochorenie, ktoré zapríčiňuje zápal slizníc urogenitálneho traktu, teda pošvy a močovej trubice. Zanedbanie liečby môže viesť k tomu, že trichomoniáza prerastie až do chronického štádia. Napriek tomu, že je síce toto štádium bez symptómov, infikovaný sa stane prenášačom a šíri túto chorobu ďalej. Navyše, v prípade žien môžu pokročilé formy ochorenia viesť až k neplodnosti.

Prevencia proti nákaze je v tomto prípade veľmi jednoduchá. Keďže sa táto choroba prenáša len pohlavným stykom, stačí dodržiavať hygienu a stýkať sa len s „preverenými“ partnermi, prípadne aspoň dbať na používanie ochrany.

Liečenie tejto choroby spočíva v užívaní tabletiek a inkubačná doba je maximálne 20 dní, pričom však záleží od niekoľkých faktorov. Je to veľmi časté ochorenie a uvádza sa, že až 20% žien vo veku 16-35 rokov sa s týmto ochorením už stretlo. Čo je však horšie, je že trichomoniáza uľahčuje prístup do tela oveľa zákernejším infekciám, ako je napríklad HIV.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Menštruačné bolesti Počas menštruácie dochádza v tele ženy k značným […]
  • Psoriáza Psoriáza je jedno z najčastejších kožných infekčných […]
  • Salmonelóza Salmonelóza je infekčné črevné ochorenie spôsobené […]
  • Autizmus Autizmus je chronická porucha, pri ktorej je úplná […]
  • Fibrozitický syndróm Fibrozitický syndróm alebo aj fibromyalgia je typ […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.