Zápal apendixu

Zápal apendixu

Zápal apendixu často aj nesprávne nazývaný zápal slepého čreva, je v skutočnosti zápal červovitého prívesku slepého čreva. Slepé črevo je časť hrubého čreva, presnejšie jeho začiatočná časť. Vzhľadom k tomu, že latinský názov tohto červovitého prívesku je apendix vermiformis, sa toto ochorenie často nazýva aj apendicitída.

Istý čas sa apendix považoval za časť, ktorá nie je nijak významná, no v súčasnosti sa zistilo, že hrá veľmi dôležitú úlohu v imunitných procesoch, pretože obsahuje množstvo lymfatických uzlíkov. Zápal apendixu je pomerne častý, pričom najčastejšie postihuje populáciu vo veku 10 až 30 rokov a v súčasnosti sa už nezaraďuje medzi život ohrozujúce ochorenia.

K apendicitíde dochádza za rôznych okolností, napríklad pri črevných infekciách ale najčastejšie práve kvôli upchaniu dutiny apendixu, buď samotnou stolicou, rozvojom rakoviny, prípadne nejakým cudzím telesom. Najčastejší symptóm sprevádzajúci toto ochorenie je bolesť v celom bruchu, výraznejšie v hornej polovici, ktorá sa neskôr zintenzívni a presúva sa do pravého boku. Ďalšími príznakmi sú strata chuti do jedla, vracanie, zrýchlená srdcová frekvencia, zvýšená teplota či neschopnosť vyprázdniť sa. Pri zaregistrovaní týchto príznakov je potrebné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Diagnóza tohto ochorenia nie je jednoduchá, pretože i mnoho ďalších ochorení má podobné príznaky, no ak sa potvrdí nasleduje urgentný chirurgický zákrok, ktorý spočíva v odstránení celého apendixu. V prípade neliečeného apendixu môže dôjsť k jeho prasknutiu, pričom sa do brušnej dutiny uvoľní zápal a hnis. Takýto stav je už vážny, pretože uvoľnené toxické látky sa rýchlo rozšíria do organizmu a postupne spôsobia zlyhanie orgánov a nakoniec aj smrť.

Ak sa objaví podozrenie na toto ochorenie je nutné bezodkladne vyhľadať lekára. Iba ten dokáže správne diagnostikovať stav a odporučiť chirurgický zákrok, ktorý je nevyhnutný pre prežitie. Je preto dôležité mať na pamäti riziko a nič nepodceňovať.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.