Zápal močových ciest

Zápal močových ciest

Zápal močových ciest je infekčné ochorenie, ktoré postihuje vo väčšej miere práve ženy no vyskytuje sa aj u mužov. Spôsobuje ho tyčinková baktéria hrubého čreva Escherichia coli, tzv. E. Coli, ktorá patrí do veľkej skupiny črevných baktérií.

Táto infekcia močových ciest – cystitis, spôsobuje zápal močovej trubice a močového mechúra, ku ktorému dochádza v prípade, že sa baktérie E. Coli žijúce v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka dostanú cez pošvu až do močovej rúry. Až 20% žien uvádza, že týmto zápalom trpí minimálne raz do roka.

Medzi príznaky, ktoré sprevádzajú toto ochorenie patrí bolesť pri močení s pocitom silného pálenia, kŕče v podbrušku, zapáchajúci a tmavý moč, časté nutkanie na močenie a následné vymočenie len malého množstva moču. Pokiaľ sa však objavia aj oveľa závažnejšie symptómy ako napríklad prítomnosť krvi v moči, nevoľnosť, zvýšená teplota, dávenie, bolesť v spodnej časti chrbta alebo v bedrovej oblasti je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Vzhľadom k tomu, že takýto zápal sa môže skončiť s pomerne vážnymi následkami, akými sú napríklad problémy s obličkami, je rozumné ho nepodceňovať. Liečba by sa mala zahájiť čo najskôr a spravidla sa lieči antibiotikami. Lieky ako acylpyrín a ibuprofen majú protizápalové účinky a často dokážu pomôcť. Tiež sa odporúča aj teplý kúpeľ, ktorý pomáha pri všetkých zápalových stavoch.

Prevencia pred týmto zápalom zahŕňa najmä dbanie na dôkladnú hygienu. Nosenie voľnej bavlnenej bielizne tiež znižuje riziko zápalu a odporúča sa prijímať asi 1000 mg vitamínu C denne, ktorý okyslí moč a sťaží tak rozmnožovanie baktérií. Na druhej strane tehotenstvo a potlačovanie nutkania na močenie riziko zvyšujú.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Psoriáza Psoriáza je jedno z najčastejších kožných infekčných […]
  • Alzheimerová choroba Alzheimerová choroba je neurodegeneratívne ochorenie […]
  • Besnota Besnota je akútne vírusové ochorenie teplokrvných […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je choroba vyskytujúca sa na celom […]
  • Salmonelóza Salmonelóza je infekčné črevné ochorenie spôsobené […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.