Zápal mozgových blán

Zápal mozgových blán

Mozog je jeden z najhlavnejších orgánov, ktorého funkcia musí byť za každých okolností zachovaná. Aj tie najmenšie zmeny, môžu v prípade mozgu ohroziť život alebo zdravie daného jedinca. Preto patrí zápal mozgových blán k veľmi závažným ochoreniam, ktoré sa nesmú nikdy podceniť.

Zápal mozgových blán je vlastne akútne horúčkovité ochorenie, postihujúce centrálny nervový systém. Spôsobujú ho vírusy, baktérie ale aj prvoky. Priama liečba zatiaľ neexistuje a preto sa liečia len samotné príznaky. Zvláštnosťou tohto ochorenia je, že má výrazný sezónny charakter a to najmä preto, že jeho nákaza je často spojená s uhryznutím kliešťa. Príznaky sa prejavia krátko po nákaze a spočiatku pripomínajú príznaky chrípky, no neskôr sa menia na napätie svalov chrbtice, najmä krčnej, fotofóbiu, poruchy vedomia, bolesti hlavy, vyrážky, zmätenosť, stratu chuti do jedla či vracanie bez predchádzajúceho nepríjemného pocitu. V niektorých prípadoch, môže dôjsť k tak vážnym stavom, že nasleduje kóma a neskôr až smrť. Diagnózu je možné určiť vyšetrením krvi. Prevenciou proti zápalu mozgových blán je očkovanie, ktoré sa vykonáva v priebehu roka, najčastejšie v zimných a jarných mesiacoch.

Ide o veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré v 1 až 2 % prípadoch spôsobuje až smrť. V žiadnom prípade nie je rozumné ho zanedbať. Navyše v niektorých prípadoch pretrvávajú zdravotné problémy aj niekoľko mesiacov po vyliečení a u niektorých pacientoch sú následky dokonca trvalé. Mozog je veľmi dôležitý orgán a je pre to nutné dávať si naň veľký pozor.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.