Zápal očí

Zápal očí

Oči patria k veľmi citlivým orgánom a prakticky sú najdôležitejšími zmyslovými orgánmi. Sú nevyhnutné pre procesy videnia a zrak je zmysel, bez ktorého je život veľmi komplikovaný, hoci sa na to dá samozrejme zvyknúť. Preto sú zápaly očí veľmi nepríjemnými a závažnými ochoreniami, ktoré spôsobujú značné problémy.

Oko je tvorené troma základnými vrstvami, pričom zápaly vo všeobecnosti postihujú práve strednú vrstvu, ktorú tvoria predovšetkým cievy. Preto sa tiež často nazýva aj cievnatka alebo uvea a zabezpečuje výživu celého oka. Pri zápaloch očí sú hlavnými príznakmi najmä popraskané cievy v oku, čo môžeme pozorovať ako začervenané oči. Videnie je v týchto prípadoch často zdvojené a pacient pociťuje bolestí očí. Pokiaľ príznaky neustupujú je nutné navštíviť očného lekára, ktorý na základe niekoľkých testov stanoví diagnózu a spôsob liečby. Je dôležite tieto ochorenia nepodceňovať, pretože ich neliečenie môže viesť až k vážnym poruchám videnia či dokonca k slepote. Pôvodcami vzniku zápalov očí je veľké množstvo patogénov a sú nimi hlavne vírusy, zriedkavejšie baktérie. Pokiaľ ide o bakteriálnu príčinu zápalu očí, liečba zahŕňa užívanie antibiotík. V inom prípade sa používajú len kvapky obsahujúce steroidy na opuch a bolesť. V prípade citlivosti na svetlo sa odporúča nosenie tmavých okuliarov.

Preto je dôležité pri každej zaznamenanej abnormalite pri videní či vzhľade oka alebo jeho okolia, ihneď vyhľadať pomoc očného lekára. Rýchlosť a okamžitá reakcia je v tomto prípade nevyhnutná pre zachovanie správneho videnia.

Čo by ste ešte mali vedieť:

 • Zápal okostice Kostra človeka, ktorá je v dospelosti tvorená presne […]
 • Zápal apendixu Zápal apendixu často aj nesprávne nazývaný zápal […]
 • Zápal hrdla Zápal hrdla je vlastne zápal sliznice zadnej časti […]
 • Zápal priedušiek Akútny zápal priedušiek alebo tiež aj akútna […]
 • Zápal pľúc Zápal pľúc je infekčné ochorenie pľúcneho tkaniva, […]

Skúsenosti a názory:
2 názory na “Zápal očí

 1. Silvika

  Dobrý deň, pred rokom mi zistili vnutroočny zapal.Mávam to v atakach a za rok som ich mala už 3 kedy ma vždy hospitalizovali a napchávali kortikoidami ktoré aj teraz beriem vlastne už rok. Chcela by som vediet či s týmto ochorením nema niekto skusenosti respektíve či nevie o neakej alternatívnej medicíne .. Dakujem

 2. kajka

  oci si vyzaduju starostlivost ako kazdy iny organ, fakt dobry je reviophtal na oci, lebo neuznavam kvapky, citala som ze sa da na ne vypestovat zavislost

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.