Zápal pľúc

Zápal pľúc

Zápal pľúc alebo tiež pneumónia predstavuje ochorenie, pri ktorom dochádza k zápalu pľúcneho tkaniva. Príčin vzniku tohto ochorenia je viacero. Môžu nimi byť baktérie, vírusy, plesne či rôzne vdýchnuté chemické dráždivé látky. Podľa toho sa zápal pľúc delí do niekoľkých druhov a to napríklad vírusová pneumónia, bakteriálna pneumónia či aspiračná pneumónia.

Navyše samotný zápal rozdeľujeme na dva typy a to ložiskový a lalokový.

Ložiskový zápal pľúc, označovaný tiež aj ako bronchopneumónia sa často prejaví ako komplikácia pri nachladnutí alebo chrípke. Tento zápal spôsobujú baktérie hemophilus influenzae, vírusy alebo aj pneumokoky. Neskôr postupuje z priedušiek do iných častí pľúc.

Lalokový zápal pľúc spôsobuje baktéria pneumokok a postihuje len jeden lalok pľúc. Baktéria napadne jeden celý lalok, pričom zvyšok pľúc zostáva zdravý a nezasiahnutý. Tento typ je však v dnešnej dobe veľmi ojedinelý, pretože väčšinu prípadov tvorí ložiskový zápal pľúc.

Zápal pľúc však môže byť aj príznakom nejakej inej choroby a môže tiež byť spôsobený uzavretím jednej z priedušiek nádorom, hlienom či pri vdýchnutí cudzieho telesa.

Medzi rizikové skupiny, ktoré zápal pľúc postihuje patria deti a mladistvý, starí ľudia a ľudia s oslabenou imunitou napríklad pri tuberkulóze, cukrovke či aidse, ale aj pri iných chronických chorobách, ako je bronchitída, astma a emfyzém. Častejšie sa tiež vyskytuje pri dlhodobo ležiacich ľuďoch napríklad pri hospitalizácii alebo tiež v domovoch dôchodcov.

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Salmonelóza Salmonelóza je infekčné črevné ochorenie spôsobené […]
  • Malária Malária je závažné tropické ochorenie, na ktoré podľa […]
  • Angina pectoris Angina pecoris je ochorenie charakterizujúce […]
  • Zápal priedušiek Akútny zápal priedušiek alebo tiež aj akútna […]
  • Trichomoniáza Trichomoniáza je choroba vyskytujúca sa na celom […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.