Zápal priedušiek

Zápal priedušiek

Akútny zápal priedušiek alebo tiež aj akútna bronchitída je ochorenie dýchacieho systému. Ide o zápal postihujúci sliznicu priedušiek, ktorý pacientovi spôsobuje ťažkosti pri každom nádychu či výdychu a tým mu znepríjemňuje život. Často je sprevádzaný aj zápalom ďalších úsekov dýchacích ciest.

Zápal priedušiek je najčastejšie spôsobený vírusovou infekciou. I preto je jeho výskyt vysoký práve v chrípkovom období, keďže vírus chrípky je aj príčinou zápalu priedušiek. Prevažne postihuje deti ale môže sa objaviť aj u dopelých. Okrem vírusov môžu zápal priedušiek vyvolať baktérie, či inhalácia dráždivých plynov alebo podráždenie pri intubácii. Sprievodným príznakom tohto ochorenia je suchý, dráždivý kašeľ neskôr prechádzajúci do vlhkého kašľa spojeným s vykašliavaním hlienu. Taktiež sa objavujú príznaky chrípky ako horúčky, únava, slabosť, bolesti svalov, prípadne nádcha, bolesť hrdla, chrapot, pískanie na hrudníku či bolesť za hrudnou kosťou. Zápal priedušiek je možné diagnostikovať z RTG snímku pľúc. Pri potvrdení diagnózy pristupuje pacient k liečbe, ktorá spočíva v dostatočnom príjme tekutín, vitamínov, oddychu a pokiaľ je potvrdená aj prítomnosť bakteriálneho pôvodcu tak aj v užívaní antibiotík. Pri správnej liečbe by mal kašeľ ustúpiť v rozmedzí 5 až 10 dní a teploty by mali ustúpiť pri nekomplikovanom priebehu už po 3 až 5 dňoch.

Toto ochorenie je možné vyliečiť, pokiaľ sa nepodcení a pri prvých problémoch sa vyhľadá lekárska pomoc, ktorá určí diagnózu a následne zvolí správnu liečbu. Pri nekomplikovanom priebehu choroba odznie po pár dňoch.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.