Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha

Zápal stredného ucha je pomerne časté ochorenie, najčastejšie sa vyskytujúce v dojčenskom a detskom veku. Existuje hneď niekoľko rôznych príčin, ktoré ho spôsobujú a najčastejšie ide o zápal spôsobený baktériami. I preto sa zápaly stredného ucha klasifikujú podľa niekoľkých kritérií a to napríklad podľa priebehu ochorenia, prejavených symptómov alebo podľa, už spomínaných pôvodcov zápalu.

Súčasne so zápalom ucha sa u pacienta prejavujú mnohé ďalšie príznaky, ako bolesti v ušiach, oslabená schopnosť sluchu, pocit choroby, strata chuti do jedla, hnačky, vracanie či horúčka. Často sa stane, že dochádza aj k zmene vzhľadu ušného bubienka. Neskôr môže dôjsť až k pretrhnutiu (perforácii) ušného bubienka spojeným s náhlou úľavou od bolesti a k hnisaniu ucha. K zápalu stredného ucha môže dôjsť často tak, že v rámci prechladnutia sa do stredného ucha cez Eustachovu trubicu, ktorá spája stredné ucho s vnútorným nosom, dostanú rôzne zárodky a nebezpečné organizmy. Nepríjemne je, že deti často trpia týmto ochorením aj viackrát do roka.

Ak sa objavia niektoré zo spomínaných príznakov, netreba zbytočne vyčkávať, ale okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože pri tomto ochorení je v stávke veľa. Pri zanedbaní liečby môže dôjsť dokonca až k strate sluchu. Liečba spočíva v nasadení antibiotík, nosových kvapiek na odpuchnutie a liekov na lokálne zahrievanie a utíšenie bolesti. Navyše vzhľadom k tomu, že postihnuté sú najmä deti, treba príznaky u nich sledovať a adekvátne a pohotovo zakročiť.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.