Bolesti chrbtice

Bolesti chrbtice

Chrbtica je zložená z 33-34 stavcov. Stavce sú navzájom pohybovo a kĺbovo prepojené. Stavce sú krátke kosti s otvormi, cez ktoré prechádza miechový kanál, v ktorom je množstvo nervov. Medzi stavcami sa nachádzajú platničky, ktoré majú za úlohu tlmiť vzájomný stret stavcov a nárazy. Na chrbticu sa viaže veľké množstvo svalov, ktoré zabezpečujú prirodzené držanie nášho tela.

Chrbtica prechádza takmer cez polovicu nášho tela a tvorí komplexný systém zložený z nervov, svalov a kĺbov. Pri takomto celku je veľmi ťažko odhadnúť, ktorá z týchto častí chrbtice nám spôsobí bolesť.

Najčastejšie môžete bolesti chrbta počuť v spojení s „vyskočenou“ platničkou, hlavne pri ťažkej fyzickej námahe, človek pri vyskočenej platničke je ochromený a zažíva veľké bolesti..

Veľká časť bolestí chrbta vzniká, ak človek značnú časť svojho dňa presedí. Chrbtica nie je prispôsobená na to, aby bola často v takejto polohe, ktorá je pre ňu neprirodzená, preto sa svaly nevyvíjajú rovnomerne a svaly, ktoré by mali byť využité, tak nie sú a naopak Keďže tento spôsob nie je prirodzený pre človeka, telo ho o tom informuje vo forme bolesti. Človek, ktorý má sedavé zamestnanie, by sa mal častejšie venovať nejakej pohybovej činnosti, ktorou môže kompenzovať dlhé hodiny strávené sedením.

U starších ľudí , najmä nad 50 rokov môže byť jedna z príčin bolestí chrbta aj osteoartróza. Je to kĺbové ochorenie, ktoré postihuje kĺbovú chrupavku a následne kosť. Vyskytuje sa u 15 percent obyvateľstva a postihuje najmä ženy.

Ak máte problémy s chrbticou či bolesti, tak je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý vám určí správnu diagnózu.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.