Bolesti svalov

Bolesti svalov

Bolesť svalov sa vyskytuje veľmi často. Sprevádza rôzne choroby cez chrípku, až po choroby chronického charakteru. Preto je veľmi obtiažné zistiť, prečo nás daný sval bolí Z bolesti svalu nevieme zistiť, kde má príčinu, preto je nutné ju spojiť so súvislosťami s inými príznakmi, aby sa dala správne určiť diagnóza.

Väčšina bolesti svalov vzniká pri ich nadmernom či „nárazovom“ preťažení. Ak nejaký sval nezaťažujeme alebo ho namáhame len minimálne a náhle ho vystavíme svalovej námahe, reaguje na to tzv. svalovou horúčkou. Bezprostredne po veľkých intenzívnych výkonoch vzniká kyselina mliečna. Svaly spotrebujú viac kyslíku, ako dokážu „ponúknuť“.

Svalová horúčka sa prejavuje po niekoľkých hodinách po výkone, je spôsobená malými mikroskopickými ranami na svaloch. Známa je tiež pod názvom „svalovica“.

Pri „svalovici“ pociťujeme bolesti svalov, hlavne pri ich dotyku. Svaly sú opuchnuté a kĺby majú obmedzenú pohyblivosť. Sval sa vráti do pôvodného stavu za tri až sedem dní.

Ak máte „svalovicu“, treba nechať sval odpočívať v pokoji a necvičiť ním, odporúča sa tiež sprchovanie svalov studenou vodou, alebo ich veľmi jemná masáž olejom či gélom.

Ľudia, ktorí začínajú cvičiť, by mali náročné cviky začať cvičiť pomaly a postupne, aby predišli tejto svalovej horúčke. Taktiež by mali pred cvičením dané svaly dobre ponaťahovať či pomasírovať.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.