Príčina migrény

Príčina migrény

Migréna je vážne ochorenie, pri ktorom záchvaty bolesti hlavy hraničia s únosnosťou. Dnes trpí migrénou veľké množstvo ľudí na celom svete a jej najväčším rizikovým faktorom je stres. Bolesti zasahujú do každodenného života a ľudia, ktorý migrénou trpia často krát sa musia prispôsobovať práve migréne. Medzi príznaky migrény patrí hlavne silná bolesť hlavy.

Rozvoj migrény nie je ani dnes úplne jasný. Existuje niekoľko hypotéz, ktoré sa pokúšajú vznik migrénu vysvetliť. Do popredia preniká teória potvrdzujúca genetické súvislosti. Aj keď tieto predpoklady ešte nie sú úplne potvrdené, výskyt migrény v rámci jednej rodiny poukazuje na ich relevantnosť. Dnes sa ale všeobecne uznáva teória, ktorá za príčinu vzniku migrény pokladá neurotransmiter serotonín. Neurotransmiter je látka, ktorá zabezpečuje vedenie nervového vzruchu medzi neurónmi. Jej vylučovanie jedným neurónom a vychytávanie druhým je kľúčové pri prenose vzruchu synapsami. V prípade migrény sa predpokladá ovplyvnenie nervov, ktoré zásobujú cievy v mozgu. Dôsledkom nekontrolovaných vzruchov v mozgovej kôre, dochádzam k výbojom a následnému nesprávnemu prekrveniu rozličných oblastí mozgu. Z ciev ovplyvnených serotonínom takto unikajú látky, ktoré zapríčiňujú bolesti. Iné teórie hovoria, že za príčinami migrény je nedostatok spánku, stres a uponáhľaný životný štýl.

Migréna patrí k nepríjemným ochoreniam a trápi veľké množstvo ľudí. Jej najväčšou nepríjemnosťou je, že jej liečba je značne komplikovaná a mnohokrát sa obmedzuje len na zastavenie už prebiehajúceho záchvatu bolesti. Aj to však prináša žiadanú úľavu.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.