Zápal hrdla

Zápal hrdla

Zápal hrdla je vlastne zápal sliznice zadnej časti hrdla. Ide o pomerne bežné ochorenie, ktoré z času na čas postihne každého, no vo väčšej miere je častým ochorením práve u detí. Toto ochorenie si však netreba zamieňať s angínou, pretože pri tomto zápale je zapálená len sliznica hrdla a nie krčné mandle. Môže však byť sprievodným znakom rôznych iných ochorení, vrátane angíny.

Často si však tento typ zápalu, pokiaľ ide o miernejšie formy, ani nevyžaduje návštevu lekára. Pri liečbe dokážu byť účinné aj prostriedky voľne dostupné v lekárňach, ako napríklad kloktadlá, sirupy, kvapky, pastilky či spreje. Pokiaľ však ide o závažnejšie formy a príznaky po niekoľkých dňoch neustupujú, je potrebné navštíviť lekára. Len on dokáže ako jediný odborne určiť, čo je príčinou zápalu hrdla. V prípade, že ide o bakteriálneho pôvodcu je nutné k liečbe pridať aj antibiotiká. A práve takéto zápaly sa nesmú podceňovať. Neliečené zápaly môžu časom spôsobiť rozvoj vážnejších ochorení a skomplikovať tak pacientov život aj na niekoľko týždňov.

Zápal hrdla dokáže byť veľmi nepríjemný a človek pri ňom trpí bolesťami hrdla, kvôli ktorým sú i tak bežné činnosti ako príjem potravy neuveriteľne komplikované. Preto je dôležité nezanedbať liečbu a zotaviť sa čo najskôr, aby sme mohli podávať výkon na aký sme zvyknutí za normálnych okolností.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.