Zápal hrudnej kosti

Zápal hrudnej kosti

V tele človeka sa nachádza niekoľko životne dôležitých orgánov. Pretože sú veľmi citlivé a háklivé na rôzne zmeny musia byť nejakým spôsobom chránené. Dva z nich a to pľúca a srdce sú chránené hrudníkom. Ten je tvorený stavcami, rebrami a hrudnou kosťou, ktorú tvorí rukoväť a mečovitý výbežok a nachádza sa na prednej stene hrudníka.

Pod pojmom zápal hrudnej kosti sa rozumie zápal miesta na hrudnej kosti, kam sa upínajú rebrá. To znamená, že nejde iba o zápal kosti ale tiež aj o zápal postihujúci kĺby a chrupku. V podstate sa nejedná o veľmi vážny zápal a za normálnych podmienok samovoľne ustúpi do niekoľkých dní aj bez liečby. Typický príznak tohto ochorenia je pálčivá bolesť pri stlačení hrudnej kosti. Ojedinelým prípadom tohto zápalu je tzv. Tietzeho syndróm, spôsobujúci zhrubnutie chrupaviek rebier v miestach úponu rebier na hrudnú kosť. V tomto prípade dochádza k bolesti, ktorá vyžaruje až do ramien a chrbta, pričom príznaky tohto syndrómu môžu pretrvávať niekoľko mesiacov až rokov. Príčiny zápalu hrudnej kosti nie sú lekárom doposiaľ známe. Pri návšteve lekára a následnom vyšetrení sa najčastejšie nasadí liečba spočívajúca v užívaní liekov na utíšenie bolesti v hrudnej kosti.

Vo všeobecnosti však nejde o nijak závažné ochorenie a vo väčšine prípadoch zápal ustúpi aj sám, takže liečba si nevyžaduje podávanie liekov zmierňujúcich bolesť, či antibiotík. Iný prípad je už spomínaný Tietzeho syndróm, ktorý si kvôli chronickej bolesti vyžaduje vyhľadanie lekárskeho ošetrenia.

Čo by ste ešte mali vedieť:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Zápal hrudnej kosti

  1. Eva

    Prosím Vás, môj syn sa občas sťažuje na bolesť hrunej kosti medzi prsiami. Čo môže byť príčinou? Cvičí kulturistiku, mám fyzickú prácu. Mám obavu čo to môže byť. Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem a som s pozdravom. EL.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.