Žlčníková Diéta

Žlčníková Diéta

Dnes už vieme že, niektoré potraviny (teda súčasti potravy), zvyšujú tvorbu žlče a nútia ju k vyprázdňovaniu. I. P. Pavlov zistil že niektoré súčasti potravy pôsobia menej dráždivo a niektoré naopak viac. Medzi najmenej dráždivé patria uhľohydráty, následne za nimi ako stredne dráždivé sú bielkoviny a prvenstvo si vyslúžili tuky. Ak patríte medzi tých ktorí zvládli akútny záchvat žlčníka najvhodnejšia žlčníková diéta pre Vás bude v prvý deň len trocha čaju.

 

Ak sa nedostavia komplikácie na druhý deň a následne na nasledujúcich 4 – 5 dní by sme sa mali vzdať všetkých obľúbených jedál a postupne začať s nemastnou krupicovou kašou, suchármi, zemiakovou kašou, neskôr pridať piškóty a takto postupne rozširovať svoj jedálny a teda aj pôvodný lístok.

Ak prekonáme chronický zápal žlčníka je vhodné diétu držať dlhší čas aj keď sa už po určitom čase budete cítiť lepšie. Ak máte tieto problémy netreba zúfať ak sa na Váš problém príde včas a budete podstupovať dlhodobú liečbu a teda aj diétu toto ochorenie sa dá vyliečiť.

Pre ľudí s ochorením žlčníka sa jedlo pripravuje inak ako sme zvyknutý zo svojej kuchyne. Potraviny dusíme, pečieme alebo varíme ale nikdy naozaj nikdy jedla nevyprážame a to ani na oleji. Jedla obyčajne zahusťujeme zátrepkou, prípadne zaprášením múkou. Zápražku pripravíme tak že múku opražíme na panvici do ružova, následne pridáme vodu, povaríme čo sme si nachystali a maslo ktoré by sme inak už dávno použili, použijeme až do hotového jedla.

Žlčníková diéta obmedzuje konzumáciu tukov na 5 dag /denne. S tukov sú najvhodnejšie prípravky : olej a čerstvé maslo ktoré v zásade nikdy nepreprážame.

Každý poriadny chlap má rád mäso avšak aj tu patria pravidlá. Najlepšie mäso pre žlčníkovú diétu je nemastné mäso bez šliach. Dôležité je aby ste mäso uvarili do mäkka. Veľmi pekným príkladom je recept kde mäso opečieme na suchej panvici do červena. Následne mäso vložíme do nádoby s horúcou vodou, pridáme zeleninu, soľ, prípadne nejaké huby a pečieme do mäkka. Po dovarení zeleninu vyberieme. Môžem použiť aj diétnu šunku ktorú našpikujeme do mäsa, prípadne znej a z húb urobíme omáčku.

Mlieko môžete konzumovať tak ako ho každý znáša, či už kyslé alebo sladké. Mlieko používame do omáčok, mäsa, múčnikov. Mlieko je vhodné ak je zriedené s čajom prípadne slabou kávou. Niekde môžeme použiť malé množstvo mlieka na zjemnenie chuti jedla.

Čo sa vajec týka žlčníková diéta ich značne obmedzuje. Samostatné vajcia nepodávame a snažíme sa vyhýbať aj žĺtku. Teda pracujeme len s bielkom. Bielok môžem dávať do koláčov, vynikajúca je pena z našľahaného bielku s ovocím. Dôležité je si zapamätať že denne použijeme najviac 1 – vajce.

Obilninové výrobky zavárame do polievok alebo z nich vytvárame múčniky a prílohy. Zásadne ich oprážame na suchej panvici, teda žiaden olej. Po opražení podlejeme vodou a až potom pridáme malé množstvo čerstvého masla alebo oleja.

Čo sa zeleniny týka používam zeleninu ktorá nenadúvaj, Používame ju ako prílohy k jedlám, omáčok, šalátov, na spestrenie prípravy mäsa. Zo zeleniny sa dajú dokonca pripraviť aj pudingy alebo nákupy. Podávame zelený šalát, rajčiaky bez šúp, strúhanú mrkvu.

Najlepšie ovocie je ovocie bez jadierok a zbavené šupy. Ak sa jadierka odstrániť nedajú ako napríklad ríbezle, takéto ovocie pretlačíme tak aby vznikla šťava. Je to dobré pre Vitamín C. Hrušky nepodávame vôbec.

Žlčníková diéta má mnoho podôb. V priloženom súbore Vám ponúkame na stiahnutie jedálniček ktorý je len príkladový. Jedálniček by sme doporučili konzultovať s lekárom.

( Súbor stiahnete kliknutím pravého tlačítka myši ) : Jedálniček

Čo by ste ešte mali vedieť:

  • Liečba obezity Obezita je postrachom súčastnosti, pretože sa s ňou […]
  • Liečba nádchy Nádcha je vírusová choroba, s ktorou sa už stretol […]
  • Liečba hnačky Hnačka je jednou z najčastejších porúch zažívacieho […]
  • Impotencia Impotencia (erektilná dysfunkcia) postihuje v dnešnej […]
  • Liečba nespavosti Nespavosť môže vznikať v závislosti od rôznych […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.